
Kominki to urządzenia, które pozwalają na szybkie uzyskanie ciepłej i przytulnej atmosfery w domu. Różnorodność modeli dostępnych na rynku pozwala na wybór kominka dostosowanego do każdego wnętrza. Przestronna wizja ognia to efekt, który każdy chciałby posiadać w swoim domu. Ale jaki kominek wybrać? Podpowiadamy.
Nie możesz mieć kominka na ogień? Nic straconego
Niestety, nie wszyscy mogą zaopatrzyć się w klasyczny kominek na drewno czy pellet. Zamontowanie kominka klasycznego wiąże się z wymaganiami, które nie zawsze jest się w stanie spełnić w mieszkaniu, czy w lokalu. Jeżeli kierujemy się ekologią i energooszczędnością, a przy tym mobilnością, klasyczne kominki nie są najlepszym wyjściem. Takiej sytuacji idealnie sprostają kominki elektryczne. Są one imitacją tradycyjnego kominka, opierają się na efekcie LED i posiadają moc grzewczą. Szeroka gama wkładów kominkowych, kominków elektrycznych narożnych, czy z efektem 3D sprawi, że znajdziemy swój idealny. Który kominek wybrać i jak wkomponować go w przestrzeń?
Dlaczego warto zainwestować w kominek elektryczny?
Kominki elektryczne to dobry wybór kiedy masz ochotę na spędzenie wieczoru przy kominku, jednak nie chcesz montować pieca na opał. To wyjście idealne dla osób które chcą być ekologiczne i dbają o bezpieczeństwo, bądź zależy im na natychmiastowym widoku płomienia po włączeniu kominka. Kominki takie posiadają bardzo realistyczną projekcję ognia dzięki możliwościom panelu LCD. W kominkach elektrycznych wysokiej klasy projekcja ta jest niemalże nie do odróżnienia od prawdziwego ognia. Kominki elektryczne są najłatwiejsze w obsłudze, wystarczy włączyć przycisk, nie wymagają one podłączenia do przewodu kominowego, dlatego można je zamontować wszędzie. Są również bardzo bezpieczne.
Jakie rodzaje kominków elektrycznych wyróżniamy?
Kominki elektryczne to jedne z urządzeń grzewczych cieszących się największą różnorodnością. Do wyboru są:
- kominki wolnostojące (wkłady kominkowe zabudowane w różnego rodzaju obudowy),
- elektryczne wkłady kominkowe,
- kominki ścienne (takie które można powiesić na ścianie),
- meble kominkowe (meble z wkładem kominkowym).
Na rynku dostępnych jest również cała gama efektów ognia, pozwala to na dopasowanie kominka do osobistych potrzeb i wystroju wnętrza
Jaki kominek elektryczny wybrać? Charakterystyka kominków
Kominki elektryczne wolnostojące
Kominek elektryczny wolnostojący, to kominek, którego wkład został obudowany. Obudowa kominka może być wykonana z drewna, plastiku, sklejki, czy innego tworzywa. Kominki te ustawia się pod ścianą, w miejscu nieodległym od kontaktu. Po podpięciu do źródła zasilania kominek się włączy. Użytkownik może ustawić moc grzania czy jasność ekranu.
Do takich kominków często dołączony jest głośnik z efektem dźwiękowym oraz pilot do zdalnej obsługi.
Elektryczne kominki ścienne
Elektryczne kominki ścienne, to urządzenia, które zostały skonstruowane by powiesić je na ścianie. Z tego powodu charakteryzują się niewielką grubością oraz dużą wizją ognia. Do wyboru są różne wielkości, jednak jeżeli chcemy postawić na spektakularny efekt, najlepiej wybrać panoramiczny kominek ścienny. Przy wyborze warto również zwrócić uwagę na zastosowane efekty świetlne, by kominek elektryczny jak najbardziej przypominał wyglądem tradycyjne kominki.
Meble kominkowe
Jeżeli chcemy, by nasz kominek oprócz funkcji dekoracyjnych, pełnił funkcję praktyczną, możemy postawić na meble kominkowe. Takie konstrukcje pozwalają na użytkowanie kominka elektrycznego na wiele sposobów. Możemy wybrać stoliki, czy półki z kominkami elektrycznymi. Przy wyborze mebli kominkowych warto zwracać uwagę na efekt 3D, ponieważ mebel będzie oglądany z każdej strony. Takim efektem jest np. Opti-myst® Dimplex.
Elektryczne wkłady kominkowe
Wkłady kominkowe to nic innego jak kominki wolnostojące bez zabudowy. Ich plusem jest inwencyjna możliwość obudowania przez użytkownika. Dzięki temu kominek możemy dopasować konkretnie pod własne potrzeby, idealnie wkomponować go w otoczenie a zarazem sprawić, by służył nam jak najlepiej.
Jak zabudować elektryczny wkład kominkowy?
Jeżeli nie chcemy korzystać z oferty kominków elektrycznych z obudową,, wykazując się inwencją twórczą i zdolnościami majsterkowicza, można stworzyć własną, unikatową obudowę do kominka. Z jakich materiałów zbudować obudowę do wkładu kominkowego?
Obudowa z drewna
Najpopularniejszym surowcem jest drewno. W internecie znajdziemy mnóstwo poradników krok po kroku jak stworzyć obudowę do elektrycznego wkładu kominkowego. Drewno można również malować, co jest dodatkowym atutem pozwalającym na personalizację.
Obudowa ceglana
Kolejnym surowcem jest cegła. Jest łatwo dostępna, tania i odpowiednio zastosowana może stworzyć obudowę w surowym stylu, która sprawdzi się dobrze w minimalistycznych wnętrzach. Jednak wybierając cegłę, musimy liczyć się z tym, że jest to ciężki surowiec i nie wszystkie kominki będą w stanie go udźwignąć.
Obudowa z płyt karton-gipsowych
Jeżeli chcemy postawić na minimalistyczny wygląd, do obudowy wkładu kominkowego możemy wybrać płyty gipsowo kartonowe. Większość gotowych obudów do kominków jest zbudowana właśnie z płyt gipsowo-kartonowych. Obudowy takie zazwyczaj są w stonowanych kolorach, co daje minimalistyczny efekt.
Obudowa z europalet
Palety to dobry wybór kiedy chcemy zabudować wkład kominkowy, jednak nie mamy ochotę na zbijanie każdej deski z osobna. Palety są już połączone, więc do stworzenia obudowy z takiego tworzywa, w zależności od efektu jaki chcemy osiągnąć, potrzebne będą jedynie gwoździe i piła.
Kominki elektryczne i wkłady kominkowe w naszej ofercie
Kiedy zdecydujemy jaki kominek chcemy wybrać, warto zastanowić się nad zakupem online w naszym sklepie, gdzie mamy możliwość zwrócenia przedmioty do 14 dni, co zabezpiecza nas w przypadku, gdy urządzenie nie okaże się pasujące do wystroju pomieszczenia. Kominki elektryczne i wkłady kominkowe to często ciężkie urządzenia, a dzięki zamówieniu produktu przez internet nie trzeba martwić się transportem.

Kominki elektryczne pozwalają na cały wachlarz aranżacji. Są to również jedynymi z kominków, które można posiadać w każdym pomieszczeniu, ponieważ do ich działania potrzebny jest jedynie prąd. To nowoczesne urządzenia, których zakup warto wziąć pod uwagę ze względu na ich mobilność, energooszczędność i możliwość modyfikacji. Pamiętajmy jednak, by przy wyborze kierować się głównie jakością, ponieważ kierując się niską ceną łatwo natrafić na kiepską jakość, która nie będzie dobrze imitować ogniska klasycznego kominka.