Dobór mocy grzewczej pieca akumulacyjnego. Jak dobrać piec do pomieszczenia?

Dobór mocy grzewczej pieca akumulacyjnego. Jak dobrać piec do pomieszczenia?

Piece akumulacyjne to urządzenia grzewcze cieszącą się dużą popularnością. Charakteryzują się bezobsługową pracą, wydajnością oraz skuteczną mocą grzewczą. Bardzo ważną rzeczą przed zakupem pieca jest dobranie odpowiedniej mocy. Piec o zbyt małej mocy nie zapewni odpowiedniego dogrzania, a ten o zbyt dużej będzie niepotrzebnie zajmował dużo miejsca oraz generował większe koszta. Jak wybrać odpowiedni piec akumulacyjny? Zapraszamy do lektury.

Czym są piece akumulacyjne statyczne i dynamiczne?

Działanie pieców akumulacyjnych oparte jest na pracy dwóch cykli. Pierwszym jest ładowanie, drugim – rozładowanie. Cykl ładowania ma najczęściej miejsce w nocy, kiedy cena za energię elektryczną jest niższa. Po pełnym zasileniu urządzenia następuje odcięcie i rozpoczyna się cykl rozładowywania. Piece akumulacyjne cenione są za swoją energooszczędność. Urządzenie generuje duże oszczędności nawet przy ogrzewaniu elektrycznym.

nnnnn

18778.jpg

Ź

Źródło: https://www.freepik.com/free-vector/radiator-wall_2869757.htm#page=1&query=heater&position=6

https://www.freepik.com/free-vector/hot-water-radiator_4327375.htm#page=1&query=radiator&position=39

P

Piece akumulacyjne dzielą się na dwa rodzaje – piece dynamiczne i statyczne. Piece akumulacyjne dynamiczne to takie, które wyposażone są w specjalny wentylator promieniowy. Piece akumulacyjne statyczne oddają ciepło na zasadzie konwekcji.

Piec akumulacyjny statyczny czy dynamiczny?

Jaki piec wybrać? Dynamiczny czy statyczny

Cechy pieców akumulacyjnych statycznych:

- łatwość w montażu,
- prosta budowa,
- działanie na zasadzie naturalnej konwekcji.

Ze względu na równomierne rozprowadzanie ciepła, piece akumulacyjne statyczne warto instalować w miejscach, w których panuje stała temperatura. Sprawdzą się w pomieszczeniach biurowych, sklepach, halach magazynowych, pokojach mieszkalnych.

Cechy pieców akumulacyjnych dynamicznych:

- bardziej rozbudowana wersja pieców akumulacyjnych,
- bardziej skomplikowana instalacja,
- działają dzięki wentylatorowi promieniowemu,
- rdzeń akumulacyjny zbudowany z kamienia magnetyzowego, który posiada dobre właściwości termo magazynujące,
- możliwość sterowania temperaturą, zmiana prędkości wentylatorów pozwala na szybkie uzyskanie satysfakcjonującej temperatury.

Gdzie sprawdzą się piece dynamiczne?

Piece  dynamiczne doskonale sprawdzają się zarówno w pomieszczeniach mieszkalnych, jak i użytkowych. Z powodzeniem mogą być stosowane w sypialniach, pokojach, sklepach, biurach i innych pomieszczeniach.

Jak dobrać moc pieca akumulacyjnego do pomieszczenia?

Mx-u6yXRwZQrN162aW1mIfCxhuZYC-aUyzR9bMMerKV_ZVSqcL2gBXfgScQ0fvAgB2gwOATOi9b8LmXMrKhsScKg2drEkDDws_3UjQ3IwvKqS6eCiztYu1ucjZPv1tF4d4zK0YWb

bbbb

Wybierając piec akumulacyjny dynamiczny lub statyczny trzeba zwrócić uwagę na to cechy pomieszczenia, w którym chcemy taki piec postawić. Im nowsze, z lepszą izolacją termiczną i nowszymi oknami, tym mniejsza moc pieca będzie potrzebna do jego ogrzania, a co za tym idzie, mniejsza generacja kosztów. Przy doborze pieca akumulacyjnego pomieszczenia dzieli się na trzy klasy energetyczne:

- Klasa I - Dobre - Nowe budownictwo, okna szczelne, dobra i nowa izolacja pomieszczenia.
- Klasa II - Średnie - Budownictwo z lat 80-tych (większość bloków mieszkalnych w Polsce), okna starszej technologii, średnia izolacja termiczna.
- Klasa III - Słabe - Stare kamienice, wilgoć, nieszczelne okna, wysokie sufity, ściany bez izolacji.

Pomieszczenia z klasy numer I to takie, które najłatwiej ocieplić piecykiem akumulacyjnym statycznym czy dynamicznym. W przypadku doboru mocy pieca do pomieszczenia o dobrej klasie energetycznej stosuje się przelicznik 65w/1m2, co oznacza, że piec o mocy 1,5 kW będzie w stanie prawidłowo ogrzać do 23m2.

Im niższa klasa klimatyczna, tym wyższa moc będzie potrzebna do ogrzania, a co za tym idzie wyższe koszta samego urządzenia, jak i więcej zużytego prądu. W przypadku gorszych warunków stosuje się przelicznik ok. 65w/1m2. W tym przypadku piec o tej samej mocy - 1,5 kW, będzie w stanie ogrzać do 15m2.

Jeżeli klasa klimatyczna jest jeszcze niższa, należy zwiększyć moc pieca aż do 50%, co będzie oznaczać, że przy mocy 1.5 kW będzie można ogrzać jedynie 10 m2.

Zdecydowanie się na piec akumulacyjny wiąże się nie tylko z wybraniem jednego z dwóch rodzajów działania (statycznego i dynamicznego). Kolejnym, bardzo ważnym zabiegiem, jest dobranie mocy pieca. To krok, którego nie można pominąć, jeżeli chcemy cieszyć się ekonomicznym działaniem produktu.

Oprócz własnych obliczeń bardzo ważne jest, by zasięgnąć porady od specjalisty, który kompleksowo dobierze piecyk do konkretnych wymagań i możliwości.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Zarejestruj się

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło
95.7% kupujących poleca tego sprzedawcę
69 3 z ostatnich 12 miesięcy
Średnia z 72 ocen sprzedaży:
  • Zgodność z opisem 4.9
  • Koszt wysyłki 5
  • Obsługa kupującego 4.8
  • Wszystko ok

  • Ok.

  • Ok.