Jaki kominek wybrać? - Poradnik. Znajdź idealny kominek do twojego domu!

Jaki kominek wybrać? - Poradnik.  Znajdź idealny kominek do twojego domu!

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu kominek w domu był przejawem luksusu i dobrego usytuowania rodziny. Te czasy jednak minęły i dziś każdy może nabyć kominek. Problemem jest jedynie jego wybór, ponieważ na rynku dostępnych jest wiele rodzajów kominków – począwszy od kominków elektrycznych, po wkłady kominkowe, kominki narożne, kominki do zabudowy i wolnostojące. 

Jakie rodzaje kominków wyróżniamy?

   Kominki możemy pogrupować ze względu na materiał wykonania, rodzaj paliwa czy moc. Wybierając kominek trzeba się zastanowić jakie funkcje ma on pełnić w domu. Jeżeli zależy nam głównie na dobrym ogrzewaniu, wybierzemy inny piecyk niż wtedy, kiedy zależy nam wyłącznie na walorach estetycznych i nie chcemy dodatkowego źródła ciepła. W naszym wpisie podpowiadamy jak wybrać kominek do domu. Zapraszamy do lektury!

Kominki wolnostojące

    Tzw. kozy spełniają dobrze funkcje grzewczą i ozdobną. Są dobrą alternatywą dla klasycznych odpowiedników. Cechuje je stosunkowo łatwy montaż oraz dodatkowe funkcje takie jak płaszcz wodny czy możliwość górnego odprowadzania spalin. Kominki takie posiadają duży przedział mocy nominalnej, dzięki temu można dobrać odpowiedni bez względu na to jak dużo powierzchni chce się ogrzać. Piece żeliwne sprawdzą się przy dużych potrzebach grzewczych, a stalowe mają duże walory estetyczne. Kominki wolnostojące dzielą się na powietrzne i z płaszczem wodnym. Powietrzne posiadają system dystrybucji gorącego powietrza, dzięki czemu są w stanie ogrzać nawet duży dom. Wodne działają w oparciu o system, w którym woda zasilająca instalację centralnego ogrzewania jest podgrzewana. Pozwala to na ogrzanie kilku pomieszczeń oraz dodatkowo daję opcje użycia gorącej wody. 

   Popularnym rozwiązaniem są kominki kaflowe. To kominki wolnostojące, które posiadają wykończenie z kafli, imitując piece, które dawniej gościły w domach naszych babć. Pozwalają one łatwo stworzyć atmosferę retro.

   W kominkach wolnostojących paliwem jest drewno, pellet bądź gaz. Piec na pellet bądź drewno jest dobrym rozwiązaniem ekonomicznym, ponieważ te surowce są dosyć tanie i nie drożeją.

Jeżeli szukasz kominka, który będzie w stanie najlepiej ogrzać twój dom, zapewnić ci gorącą wodę i jednocześnie chcesz cieszyć cię widokiem żywych płomieni i unikatowym wystrojem, kominek wolnostojący to dobra opcja dla Twojego domu.

Wkłady kominkowe

   Kominki do zabudowy, czyli wkłady kominkowe, to urządzenia grzewcze zapewniające bardzo dobre dogrzanie budynku. Posiadają funkcje takie jak dystrybucja gorącego powietrza bądź płaszcz wodny. Pozwala to na dogrzanie i zapewnienie ciepłej wody nawet dla dużej powierzchni. Ich największym plusem jest to, że można je zabudować w dowolny sposób. Możliwości aranżacyjne pozwalają na wkomponowanie się w każde wnętrze i stworzenie idealnej kompozycji.

   Do wyboru są wkłady kominkowe z różną mocą. Wkłady kominkowe działają dzięki paliwu w postaci pelletu czy drewna. Są proste w czyszczeniu i ich instalacja nie wymaga przebudowy domu, tak jak to jest w piecach klasycznych. Do ich podłączenia potrzeba osoby wyszkolonej w instalacji, co może generować dodatkowe koszty, jednak dobrze zamontowana instalacja gwarantuje sprawność i niezawodność na długie lata. Ich dużym plusem jest bardzo dobra, dużo lepsza niż w innych opcjach, wizja ognia i ekonomia związana z niskimi kosztami paliwa. Kominki do zabudowy idealnie sprawdzą się dla osób, które oprócz funkcji grzewczej cenią sobie możliwość dowolnej aranżacji. 

 Kominki elektryczne

   Kominki elektryczne to dobra opcja dla osób, które mają ochotę na spędzenie wieczoru przy kominku, jednak nie mają ochoty na montowanie pieca na opał.  To wyjście idealne dla osób, które chcą być ekologiczne i dbają o bezpieczeństwo, bądź zależy im na natychmiastowym widoku płomienia po włączeniu kominka. Kominki takie posiadają bardzo realistyczną projekcje ognia dzięki możliwościom panelu LCD. W kominkach elektrycznych wysokiej klasy projekcja ta jest niemalże nie do odróżnienia od prawdziwego ognia. Kominki elektryczne są najłatwiejsze w obsłudze, wystarczy włączyć przycisk, nie wymagają one podłączenia do przewodu kominowego, dlatego można je zamontować wszędzie. Są również bardzo bezpieczne. Niektóre posiadają moc grzewczą, lecz niestety jest dosyć mała, więc nie nadadzą się do ogrzania kilku pokoi, jednak zapewnią ciepło pokoju, w którym są umieszczone. Ich zaletą jest na pewno mobilność, można zabrać je ze sobą wszędzie, bo do działania potrzebny jest jedynie prąd.

   Kolejnym plusem takich kominków jest możliwość ich aranżacji. Dostępnych jest dużo obudów, jednak dzięki wkładom kominkowym można je zamontować w meblu czy wkomponować w ścianę. Dostępne są też kominki elektryczne ścienne. Dzięki taki możliwościom jak np. 3-stronna wizja ognia piecyki te sprawdzą się nawet bez żadnej obudowy.

   Podstawowe wersje są tanie, a na ich korzyść przemawia możliwość dobrowolnej aranżacji i zastosowane wyjścia ekologiczne. Kominki elektryczne to dobra opcja dla osób, które nie potrzebują ogrzania całego domu, lecz którym zależy na estetyce, ekologii, opcjach aranżacyjnych oraz możliwościach spędzenia czasu jak przy klasycznym kominku.

Biokominki 

   To nowoczesne urządzenia grzewcze, których spalanie odbywa się dzięki biopaliwu. Są dobrym wyjściem dla osób, które chcą doświadczyć widoku prawdziwego ognia, jednak nie mają za dużo miejsca, bądź nie chcą podłączać kominka do otworu kominowego. Tak jak kominki elektryczne, można je zamontować w dowolnym miejscu. Sprawdzą się w bloku, domu czy na tarasie. Ogień w biokominku pojawia się natychmiastowo po zastosowaniu paliwa.

   Nie potrzeba niczego rozpalać, dlatego będą dobrym rozwiązaniem dla osób, które cenią sobie wygodę. Dodatkowo na rynku dostępny jest cały wachlarz wzorów, dlatego nie trudno znaleźć biokominek, który dobrze wpasuje się w nasze wnętrze. Niektóre posiadają zbiorniki na olejki eteryczne, dzięki czemu oprócz ognia można cieszyć się pięknym zapachem. Są zdecydowanie najbardziej przystępne cenowo, więc dużym plusem jest ekonomia. Należy jednak zwracać uwagę by kominek który kupujemy miał odpowiednie certyfikaty, ponieważ tanie podróbki w sytuacji przewrócenia się, mogą rozprószyć ogień, co może być bardzo niebezpieczne.

Kominki gazowe 

   Cieszą się obecnie dużą popularnością, ponieważ są bardzo proste w obsłudze oraz podobnie jak biokominki i kominki elektryczne nie wymagają podłączenia do komina. Wymagają one jednak podłączenia do przewodu powietrzno-spalinowego czyli szybu wentylacyjnego. Dostępny jest on w większości budowli, łącznie z blokami mieszkalnymi. Dużym plusem jest brak potrzeby czyszczenia paleniska. Nie potrzeba również specjalnego opału, wystarczy przewód gazowy, który jednak może być problemem, ponieważ nie każde mieszkania są w niego wyposażone, a duża butla gazowa może być mało estetyczna. Piec gazowy rekompensuje się jednak łatwością użytkowania, wystarczy wcisnąć przycisk na pilocie bądź tablecie i można cieszyć się ciepłem oddawanym przez piecyk.

   Dzięki znajomości i rozróżnianiu podstawowych rodzajów kominków jest się w stanie wybrać najlepszą opcję dla siebie. Przy wyborze warto zwracać uwagę na certyfikaty oraz zalety i wady danych urządzeń grzewczych, by podczas zakupu mieć pewność, że nasz wybór będzie tym najlepszym oraz by cieszyć się ciepłem kominka w swoim domu na długie lata.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Zarejestruj się

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło
95.7% kupujących poleca tego sprzedawcę
69 3 z ostatnich 12 miesięcy
Średnia z 72 ocen sprzedaży:
  • Zgodność z opisem 4.9
  • Koszt wysyłki 5
  • Obsługa kupującego 4.8
  • Wszystko ok

  • Ok.

  • Ok.