Kominek w mieszkaniu. Czy można mieć kominek w bloku?

Kominek, to urządzenie grzewcze które dużo osób chciałoby mieć w swoim domu. Nie tylko ze względu na to, że są w stanie ogrzać dom. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele kominków o wysokich walorach estetycznych. Cieszą się dużą popularnością, ponieważ oprócz mocy grzewczej zapewniają efektowny element dekoracji wnętrz. Na kominki decydują się osoby posiadające dom wolnostojący, ze względu na to, że instalacja klasycznego kominka wymaga sprostania konkretnym wymogom budowlanym. Czy to oznacza, że osoby mieszkające w mieszkaniach, blokach czy kamienicach nie mogą posiadać kominka?
Czy można mieć kominek w mieszkaniu?
Jeżeli chcemy by w naszym mieszkaniu został zamontowany kominek na drewno bądź pellet, musimy spełniać kilka wymagań. Przede wszystkim, musimy mieszkać w kondygnacji nie wyższej niż cztery piętra. Jednak nie jest to jedyny wymóg. Wnętrze, w którym chcemy zamontować kominek, musi posiadać odpowiednią kubaturę, czyli objętość (min. 30m3). Kominek musi również być podłączony do miejskiej sieci grzewczej, oraz trzeba uzyskać zgodę wspólnoty mieszkaniowej.
Co gdy mieszkanie nie spełnia wymogów?
W takiej sytuacji możemy wybrać alternatywną opcję, czyli biokominki bądź kominki elektryczne.
Do działania potrzebują biopaliwa, po którego zastosowaniu można cieszyć się widokiem żywego ognia niemal natychmiastowo. Do wyboru jest wiele wzorów i kolorów. Nie wymagają zapalania czy składowania opału. Biokominki można również zabudować, by dodać im walorów estetycznych. Są dużo tańsze od klasycznych kominków, ceny zaczynają się już od kilkuset złotych, jednak koszta biopaliwa są duże, dlatego kominki elektryczne są bardziej ekonomiczną opcją. W dodatku nie powodują emisji CO2 do otoczenia jak to jest w przypadku kominków klasycznych. Ich dużą zaletą jest widok żywego ognia. Są popularnymi rozwiązaniami w sytuacji braku możliwości montażu klasycznego kominka.
To kominki w których wizja ognia jest prezentowana dzięki żarówkom LED. Zdecydowanym plusem jest energooszczędność, mobilność i bezpieczeństwo. Dostępne są opcje z mocą grzewczą jak również bez mocy grzewczej, dlatego można je dostosować do swoich wymagań i potrzeb. Ich minusem jest brak prawdziwego ognia, jednak najnowocześniejsze rozwiązania zapewniają niemalże taką samą wizję ognia jak jest to w przypadku klasycznych kominków. Dostępne są opcje wolnostojące jak również ścienne i wkłady kominkowe które można zamontować według uznania. Nie potrzebują też paliwa, wystarczy gniazdko z prądem.
Więcej o różnicach w rodzajach kominków znajdziesz TUTAJ.
Posiadanie kominka nie jest zarezerwowane jedynie dla osób mieszkających w domu wolnostojącym. Jeżeli chcesz go zamontować w swoim mieszkaniu, lecz nie spełniasz wymogów, warto zastanowić się nad alternatywami jakimi są biokominki i kominki elektryczne, które dodatkowo zyskują przewagę ze względu na mobilność i łatwość montażu.
Poznaj naszą ofertę kominków:
In Same Category
- Dobór mocy grzewczej pieca akumulacyjnego. Jak dobrać piec do pomieszczenia?
- Jak zabudować elektryczny wkład kominkowy? Jaki kominek wybrać?
- Gotowanie na piecu kaflowym. Dlaczego warto kupić piec kuchenny?
- Jak wybrać przenośny klimatyzator do domu?
- Jaki kominek wybrać? - Poradnik. Znajdź idealny kominek do twojego domu!