Jak wybrać przenośny klimatyzator do domu?

 Jak wybrać przenośny klimatyzator do domu?

Klimatyzacja to wynalazek, który zmienił sposób użytkowania pomieszczeń w gorące dni. Dzięki niemu można zapewnić przyjemną temperaturę w pomieszczeniu nawet podczas fali upałów. By nie instalować dużych, stacjonarnych klimatyzatorów, można zaopatrzyć się w klimatyzator przenośny. W naszym wpisie wyjaśniamy, jakie są jego zalety i jaki klimatyzator wybrać. Zapraszamy do lektury!

Czym są przenośne klimatyzatory domowe i jakie są ich zalety?

Przenośne klimatyzatory domowe to mobilne urządzenia zapewniające klimatyzację pomieszczenia, w którym się znajdują. Od popularnych klimatyzatorów klasycznych typu ,,split'', różni je możliwość dowolnego umiejscowienia. Takie klimatyzatory nie potrzebują specjalnego montażu, są małe, a przede wszystkim przenośne, co pozwala na zmianę miejsca użytkowania. Dobry klimatyzator przenośny powinien dobrze chłodzić, być wydajny i przyjazny dla środowiska.

Jakie są rodzaje klimatyzatorów domowych?

Do zapewnienia odpowiedniej temperatury w upalne dni w domu, najlepszą opcją będzie klimatyzator. Jaki jednak wybrać? Podpowiadamy.

Klasyczne klimatyzatory typu split

Klimatyzator typu split to popularne urządzenie spotykane w wielu sklepach, restauracjach i domach. Jak działa klimatyzator typu split? Składa się z dwóch części. Zewnętrzna część umieszczana jest na zewnątrz, by odprowadzić powietrze do otoczenia. Wewnętrzna część to parownik, którego zadaniem jest wytworzenie chłodnego powietrza w środku pomieszczenia. Obie te części połączone są ukrytymi rurami, w których płynie czynnik chłodniczy. Do zainstalowania takiego klasycznego klimatyzatora potrzebna jest wykwalifikowana osoba. Ważne jest, by osoba dokonująca instalacji była wykwalifikowana, ponieważ dobry montaż klimatyzatora typu split jest istotny. Klimatyzatory zamontowane w słońcu mogą generować dodatkowe ciepło, w związku z czym ich żywotność będzie dużo krótsza. Zaletą klimatyzatora tego typu jest duża wydajność, oraz brak częstej potrzeby sprawdzania stanu klimatyzatora. Są one jednak kosztowne, potrzebują specjalnego montażu, oraz nie są mobilne.

Klimatyzatory przenośne

Klimatyzatory przenośne to urządzenia bardzo popularne w ostatnim czasie. Ich popularność wynika z mobilności. Dzięki niej taki klimatyzator domowy można przenieść do innego pokoju w zależności od potrzeby.

Klimatyzatory przenośne dzielimy na dwa rodzaje:

Monobloki - wyposażone są w skraplacz umieszczony wewnątrz obudowy. Odprowadzają ciepłe powietrze dzięki rurze, którą należy zamontować za zewnątrz (przez dziurę w ścianie, okno bądź balkon). Klimatyzatory przenośne jednoczęściowe są tańsze niż klimatyzatory przenośne typu split. 

Klimatyzatory przenośne typu split – taki klimatyzator składa się z dwóch części, podobnie jak klimatyzator klasyczny typu split. W takich urządzeniach, skraplacz stanowi osobną jednostkę i jest umieszczany na zewnątrz. Obie części połączone są rurką. Klimatyzatory przenośne typu split są droższe, jednak dzięki skraplaczowi który działa osobno, są bardziej wydajne.

XQFG_PAUFOnxitIGvltCoRsEk1x9wMJXOoxEsatRaxmYQX1tTjXlb8BzktGv3F75O2vaDLVHC-LRMgIb-hMHzJRXNrgNKWWuzSez0ov79pWEucoayheER4gcnAhlyme0nWvdMQOW

Dobry klimatyzator przenośny powinien zapewnić różnicę temperatur na poziomie od 13-17 st. C.

Czym kierować się przy wyborze klimatyzatora przenośnego?

Głównym zadaniem klimatyzatora jest ochłodzenie pomieszczenia. Dlatego najważniejszym aspektem przy wyborze swojego domowego klimatyzatora jest moc chłodnicza. Oprócz niej powinniśmy zwrócić uwagę na jeszcze kilka ważnych spraw.

Moc chłodnicza

Moc klimatyzatora określa ile pomieszczenia jest on w stanie ochłodzić. Większość klimatyzatorów dostępna jest w mocach 2-4 kW, jednak występują urządzenia o wyższej mocy. Do obliczenia mocy która będzie potrzebna do ochłodzenia pomieszczenia o typowej wysokości (2,5 - 2,8m) można kierować się przelicznikiem 0,01 kW/1m2. Co oznacza, że do ochłodzenia pokoju o wielkości 20m2 potrzebny jest klimatyzator o mocy co najmniej 2kW. Podany przelicznik został ustalony dla pomieszczeń o dobrej izolacji termicznej, więc w poszczególnych przypadkach, np. w wilgotnych kamienicach, potrzebna może być wyższa moc.

Klimatyzatory jedno i dwururowe

Większość przenośnych klimatyzatorów wyposażonych jest w jedną rurę. Niestety, w sytuacji wyposażenia klimatyzatora w jedną rurę, ilość powietrza usuwanego z pomieszczenia jest wyższa niż ilość powietrza doprowadzanego, co prowadzi do napływu ciepłego powietrza z zewnątrz. By zapobiec takiej sytuacji, przydatne są wentylatory dwururowe. W takich urządzeniach, jedna rura odpowiedzialna jest za doprowadzenie powietrza, a druga za jego odprowadzenie. Dzięki temu, wentylator może zyskać dużo większą wydajność, przy jednoczesnym niższym zużyciu energii.

PVJFHkJzgHNt7zg7KHCMu64TblwnfKwgW4yELzjiNJgExfu37NRxszu8izSazAhLup8n8oMrIty-EKQpAmFNWBoQQKKL4xRw0XFIs_ZzmOMqDUIW82jd0b0-b90F9gNDIyNGaASj

Czynnik chłodniczy

W klimatyzatorach do chłodzenia powietrza wykorzystywany jest czynnik chłodzący. Warto zwracać uwagę na to, z jakim czynnikiem chłodniczym wybiera się klimatyzatory do domu, ponieważ źle dobrane czynniki mogą być nieprzyjazne dla środowiska bądź toksyczne. Ważne jest, by kierować się aktualnymi certyfikatami.

Gdzie ustawić klimatyzator przenośny?

Pokojowy klimatyzator dzięki mobilności może być ustawiany w różnych miejscach, w których jest możliwość ustawienia rury odprowadzającej powietrze. W zależności, czy wybierzemy klimatyzator przenośny jednoczęściowy tzw. monoblok, czy klimatyzator przenośny dwuczęściowy tzw. split. Możliwości umiejscowienia będą się delikatnie różnić. Przy klimatyzatorze typu split trzeba mieć na uwadze, że drugą część (skraplacz) należy ustawić na tarasie czy balkonie. Ważne jest by ustawiać klimatyzatory tak, by nic nie przeszkadzało im w swobodnym przepływie powietrza.

Ceny klimatyzatorów domowych 

Ceny różnią się w zależności od mocy i dodatkowych funkcji urządzenia. Jeżeli ważna jest dla nas energooszczędność i wyciszenie pracy urządzenia, cena będzie wyższa. W przypadku zastosowania w klimatyzatorze mobilnym filtrów np. oczyszczających powietrze, będziemy musieli zapłacić więcej. Jeżeli chcemy używać klimatyzatora pokojowego tylko w wypadku bardzo wysokich temperatur, nie trzeba wybierać klimatyzatora przenośnego z najwyższej półki. Ten wybór jest najlepszy dla osób, które często używają urządzenia oraz dla których nawet delikatnie wyższa temperatura jest drażliwa.

 Klimatyzatory przenośne - nasza oferta:

WARMTEC Morso KP53W 5,3 kW 

WARMTEC Morso KP40W 4 kW

WARMTEC KP35W z Wi-FI 3,5 kW 

Dimplex PC 35AMB 3,5kW
Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Zarejestruj się

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło
95.7% kupujących poleca tego sprzedawcę
69 3 z ostatnich 12 miesięcy
Średnia z 72 ocen sprzedaży:
  • Zgodność z opisem 4.9
  • Koszt wysyłki 5
  • Obsługa kupującego 4.8
  • Wszystko ok

  • Ok.

  • Ok.